Ukázka scénáře

Sedmý obraz


(Krčma, nabitá, velký hluk mísí se s tklivou melodií harmoniky. Ač nemá detektiv tuto krčmu rád pro smutné pověsti, přeci se tam cítí doma. Chlapi hovoří i prdí, občas někdo notně prdne. Jsou mezi nimi i ženy a slečny, škaredé i hezké. Všechno je ve varu, hulákání, smích, mluvení, bručení, zpívání a občas bouchnutí pěsti na stůl. Chvílemi se zdá, že se celá krčma od základu pohnula, jak tam vše je živelné.)

ŠARK (rozhlíží se a přemýšlí; mumlá si pro sebe): Každého člověka na světě si nezískáš, ale sou lidé neboli jedinci, kteří by vám srdce rozdali. Všichni tu jedí tlačenku s cibulí. Proto tak prdí. (Někdo si uprdne. Pak jiný. Velice mocně.) Někteří si dávají dvojitou porci. (Po chvíli.) Tuším, že mě mají za špicla.

JEDEN CHLAP (tlumeně): On vám čmuchá i do talíře.

ŠARK (to schválně udělá, když kolem nesl talíř krčmář, ale podiví se, neboť na talíři ležel levolver! Honem po něm chňapne:) Komu ho nesete?

KRČMÁŘ: Tám tomu (ukáže na chlapa).

CHLAP (vstane, zařehtá se a zvolá): Chci zastřelit milionáře!

VŠICHNI (zvedají ruce nahoru a volají): My chceme také k moři! Máme špinavý ruce, máme špinavý ruce, a jsme celí špinaví, chceme se tam vykoupat!

ŠARK (celý vyjevený s namířeným revolverem, vidí v tom vzpouru proti kapitalismu, zvolal na řvoucí dav): Umyjte se doma ve vaně! Špinavá chátro!“

(Dokonce jedna hezká slečna se svlékne do naha a zvolá:)

SLEČNA: Podívejte se, jak jsem špinavá! (Někteří z hostů si svlékají košile, pod nimi mají rudá trička, a taky volají.)

ŠARK: Co je mi po tom! Milionáře nechte na pokoji! Nic vám po něm neni!

VŠICHNI: My chceme mít každý tolik peněz jako milionář! My chceme rovnost!

ŠARK: Rovnost, to je rovina! Rovina, to je nuda! A nuda, to je nudismus!!! (Přitom ukáže na svlečenou slečnu.)