PREMIÉRA: 16. prosince 2009

ÚČINKUJÍ: Michael Pospíšil (Ritornello!), Radim Vašinka, Irena Hýsková


Jak vidno, Interpretace líbezných textů této knihy byla svěřena místní osádce ve složení Radim Vašinka a Irena Hýsková, pověstným oduševnělým přednesem nejen veršů, ale i krásné prózy.

Za muzikanty nastoupí v Krytovém divadle hostující Michael Pospíšil, tentokráte bez své pověstné kapely Ritornello, onoho chýrného barokního souboru, zato vybaven mnoha svými replikami hitorických nástrojů a jako vždy i znamenitým hlasovým fondem a citem pro krásu v tomto případě barokních koled české i německé provenience.

Čtení z právě vydané knihy vánočních příběhů z Jizerských hor za doprovodu českých a německých barokních koled; prožijete s námi neobyčejná dobrodružství a zjistíte, že onen opravdický Betlém leží mezi Chrastavou a Machnínem (A kniha bude u nás hned i k dostání!).

Kniha přestavuje sedm příběhů, v nichž Preussler nechává pro něho typickým způsobem zaznít kolorit rodného kraje se svými drobnými venkovskými postavami (skláři na osamělé sklárně v Jizerských horách, domácí výrobci bižuterie a papírových květin, prodavači v poutním místě Hejnice, vandrovní dráteník ze Slovenska, venkovský učitel atd.). Pro tyto příběhy je rovněž typické zasazení vánočního příběhu a jeho tradičních představitelů (Svatá rodina, Tři králové) do konkrétních lokalit v podhůří Jizerských hor za dob c. a k. mocnářství. Příběhy tak zprostředkovávají neotřelý pohled na dávno zaniklý svět venkova v podhůří Jizerských hor.

Rodák z Liberce Otfried Preussler (nar. 20.10. 1923) patří v současnosti k nejčtenějším a nejvýznamnějším německy píšícím spisovatelům pro děti a mládež a jeho dílo je dobře známé i v Česku (např. „Malá čarodějnice“ či nedávno zfilmovaný „Čarodějův učeň“). Vztah k rodišti se odráží v jeho textech, např. v románu „Útěk do Egypta“ se výrazně přimlouvá za česko-německé usmíření a porozumění. Vedle toho zprostředkoval česká díla dětské literatury (např. „Kocour Mikeš“ od J. Lady) německému publiku.